qué colchón elegir

Twój materac to poważna inwestycja, której dokonujesz ze względu na lepszy sen i lepsze zdrowie. Niewątpliwie chciałbyś, żeby to trwało. Od profilaktyki po czyszczenie — niewielka troska może znacznie pomóc w utrzymaniu materaca w dobrym stanie przez wiele lat. Zmaksymalizuj żywotność swojego materaca, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami: 

  

1. Rozważ użycie nakładki na materac 

Używanie nakładki na materac to jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie materaca w pudełku. Chociaż wiadomo, że materac jest wygodniejszy i bardziej podtrzymujący, nakładki na materac są również zaprojektowane w celu ochrony leżącego pod nim materaca przed zużyciem. 

 

Doskonałej jakości nakładka na materac zapewnia wodoodporną ochronę przed wilgocią i rozlaniem. Jeśli jesteś uczulony na roztocza i inne alergeny, możesz również użyć toppera. 

 

2. Postępuj zgodnie z instrukcją prania producenta  

Ponieważ większość życia spędzasz śpiąc, ważne jest również, aby materac był nieskazitelny. Regularnie myj materac, aby zawsze był czysty. 

Kupując materac Bed in a Box, zdecydowanie zalecamy zakup materaca ze zdejmowanym pokrowcem, który ułatwi czyszczenie. Jeśli ten, który kupiłeś, nie ma, możesz sprawdzić wskazówki producenta dotyczące prania. Należy pamiętać, że różne typy i marki materacy będą miały różne kierunki czyszczenia. 

Zasadniczo plamy można usunąć łagodnym roztworem detergentu, należy regularnie odkurzać, a prześcieradła należy prać w razie potrzeby. 

 

3. Nie wskakuj na materac 

Wskakiwanie na łóżko może być zabawne, zwłaszcza dla dzieci. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz konserwować swój materac. 

Większość materacy ma żywotność od 7 do 10 lat. Wskakiwanie na materac zniszczy wewnętrzną strukturę materaca. Może uszkodzić sprężynę skrzynkową, fundamenty, a nawet ramę. 

Jednak przy odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji materaca można spowolnić tempo jego niszczenia i używać go przez dłuższy czas. 

 

4. Upewnij się, że materac jest odpowiednio podparty 

Chociaż nie zawsze konieczna jest wymiana materaca, musi on mieć odpowiedni rodzaj podparcia. Pomaga to zachować integralność materiałów i zapobiega przedwczesnemu zużyciu. 

Sprawdź gwarancję producenta, aby uzyskać zalecenia dotyczące wsparcia. Tradycyjne materace zazwyczaj wykorzystują sprężyny skrzynkowe do podparcia, podczas gdy materace pudełkowe wymagają mocnego i solidnego podparcia. 

 

5. Unikaj jedzenia na materacu 

Okruchy jedzenia, które gromadzą się na materacu, sprawiają, że jest on potencjalnym siedliskiem drobnoustrojów. Co więcej, przyciąga plagi szkodników. Na przykład szczury są powszechnymi gatunkami szkodników, które rozmnażają się w niehigienicznych warunkach i żerują na cząstkach jedzenia. Mogą przegryźć materac i zakopać się pod nim, aby założyć gniazdo. 

Jeśli chcesz, aby Twój materac służył dłużej, unikaj kosztownych wymian i trzymaj z daleka szkodniki, zostawiając jedzenie wyłącznie w kuchni. 

 

6. Regularnie obracaj materac 

Materace, które były używane przez długi czas, mogą zwisać lub tworzyć grudki i miękkie miejsca. 

Regularnie obracając materac, możesz wyrównać zużycie wszystkich części powierzchni do spania. Daje to stronie materaca szansę na regenerację po używaniu i uniknięcie zanurzenia. 

Eksperci od snu zalecają obracanie materacy co najmniej raz na trzy miesiące. Oznacza to kołysanie wezgłowia materaca w miejscu, w którym znajdują się stopy. Osoby z nowo zakupionym materacem mogą uniknąć zanurzenia, obracając go co dwa tygodnie przez pierwsze cztery miesiące. Jest to również proces znany jako „włamywanie się”. 

 

7. Staraj się trzymać zwierzęta z dala od łóżka 

Istnieje wiele sposobów na wydłużenie żywotności materaca, ale posiadanie zwierząt na łóżku może zagrozić jego skuteczności. 

Pamiętaj, że nawet najlepiej zadbane zwierzęta mogą gubić włosy i ślinić się. Zwierzęta mogą również przypadkowo siusiać lub robić kupę na materace. Lepiej byłoby mieć oddzielne łóżka dla zwierząt domowych. 

 

8. Zachowaj szczególną ostrożność podczas transportu 

Może się zdarzyć, że będziesz musiał przetransportować swój materac. Zachowaj szczególną ostrożność i zabezpiecz go plastikową obudową, aby uniknąć zgięcia lub złożenia. Możesz również użyć taśmy do ochrony przed zadrapaniami i zadrapaniami. Podczas przenoszenia materaca najlepiej trzymać go pionowo na boku, aby uniknąć zwisania.