Jak często występuje chrapanie? 

Chrapanie jest stosunkowo powszechne. Aż 1 na 10 kobiet i 1 na 5 mężczyzn wydaje podczas snu irytujące, grzechotające i szorstkie dźwięki. Ale co jest tego przyczyną i co można zrobić, aby temu zapobiec? 

 

Co powoduje chrapanie? 

Chrapanie pojawia się, gdy powietrze nie może swobodnie przechodzić przez nos i gardło. Niedrożność powoduje, że powietrze wibruje w tkankach miękkich, co powoduje typowe odgłosy chrapania. Oto najczęstsze przyczyny chrapania: 

 

  • Nadwaga: Ludzie, którzy są ciężsi, mają zwykle większe szyje. Ta nadmierna masa naciska na drogi oddechowe i utrudnia swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe. 
  • Palenie: Palenie powoduje wysuszenie gardła, co z kolei powoduje puchnięcie tkanek z powodu podrażnienia. Powoduje to obstrukcję, która ostatecznie prowadzi do grzechotania. 
  • Spożywanie alkoholu: Alkohol działa uspokajająco na mięśnie. Mięśnie gardła rozluźniają się podczas snu – w szczególności język ma tendencję do opadania z powrotem do gardła, blokując płynny przepływ powietrza. 
  • Pozycja do spania: Bardziej prawdopodobne jest chrapanie, jeśli śpisz na plecach. Kiedy śpisz w tej pozycji, mięśnie i tkanki miękkie cofają się, powodując niedrożność. 

 

Skutki zdrowotne chrapania 

Chociaż chrapanie jest dość powszechnym problemem i wydaje się być nieszkodliwe, jeśli chrapanie nie ustępuje, możesz narazić się na ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Chrapanie może prowadzić do drażliwości, senności w ciągu dnia i wahań nastroju, ponieważ często zakłóca sen. W poważnych przypadkach może to być nawet objaw bezdechu sennego. Jeśli chrapiesz częściej niż rzadziej, skonsultuj się z lekarzem. 

  

Jak przestać chrapać? 

Chociaż nie ma lekarstwa na chrapanie, możesz zmienić pozycję do spania i spróbować spać na boku, jeśli masz tendencję do chrapania podczas snu na plecach. Możesz także unikać alkoholu i starać się kontrolować swoją wagę. Podpieranie głowy w nocy powinno również pomóc zmniejszyć chrapanie. Możesz także wypróbować paski przeciw chrapaniu. 

Jeśli masz tendencję do chrapania w nocy, możesz wypróbować następujące wskazówki: 

  • Unikaj tabletek nasennych. Tabletki nasenne mogą przyspieszyć zasypianie, ale też sprawią, że za bardzo się zrelaksujesz, co prowadzi do chrapania. 
  • Przestrzegaj zasad higieny snu. Wiele osób skarży się, że chrapią częściej, gdy są zmęczeni. Jeśli przestrzegasz zasad higieny snu, powinieneś być w stanie lepiej spać, dzięki czemu będziesz mniej zmęczony i mniej podatny na chrapanie. 
  • Pij dużo wody. Kiedy jesteś odwodniony, wydzieliny w nosie i podniebieniu miękkim stają się bardziej lepkie, co może pogorszyć chrapanie. Picie dużej ilości wody powinno pomóc, a gorący prysznic przed snem powinien utrzymywać wilgoć w tym miejscu.