Jeśli chcesz dobrze się wyspać, musisz zadbać o wygodny materac. Ponieważ do wyboru jest tak wiele różnych materacy, znalezienie odpowiedniego materaca nie zawsze jest łatwe. Aby Ci pomóc, wyjaśniliśmy w skrócie, jak wybrać najlepszy dla siebie materac. 

  

Jak znaleźć najlepszy materac? 

Przy wyborze materaca należy wziąć pod uwagę następujące aspekty: 

  

  1. Twardość Materaca

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zdecydować, jest twardość materaca. Wolisz twardy materac czy lepiej czujesz się na miękkiej powierzchni? Jeśli cierpisz na bóle pleców, lepiej będzie wybrać twardszy materac, ponieważ nie pozwoli ci on zatopić się zbyt głęboko. Bardziej miękki materac jest zazwyczaj bardziej odpowiedni dla lżejszych osób. Większość ludzi najlepiej czuje się na średnio twardych materacach 

  

  1. Rozmiar Materaca

Materace są dostępne w różnych rozmiarach. Pojedynczy materac jest odpowiedni dla małych dzieci lub jako łóżko dla gości, a mały podwójny zapewni wystarczająco dużo miejsca, aby jedna osoba mogła się wygodnie rozłożyć. Pary lub osoby o większych rozmiarach mogą chcieć rozważyć materace podwójne lub typu king-size. Nie zapomnij wziąć pod uwagę wielkości sypialni, ponieważ nadal chcesz mieć możliwość wygodnego poruszania się po pokoju. 

  

  1. Oddychalność i przepływ powietrza

Wszyscy pocą się w nocy, ale niektórzy pocą się bardziej niż inni. Jeśli często pocisz się w nocy, poszukaj materaca, który zapewnia dobrą oddychalność. Materace te umożliwią swobodniejszy przepływ powietrza przez rdzeń materaca, dzięki czemu nie tylko będzie chłodniej do spania, ale także pomogą szybciej odparować wilgoć. Warto też poszukać materaca ze zdejmowanym i nadającym się do prania pokrowcem. 

  

  1. Pozycja do spania

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy zakupie materaca jest pozycja, w której śpisz. To, czy wolisz spać na boku, czy na plecach, określi, jaki rodzaj materaca wybierzesz. Ogólnie rzecz biorąc, osoby śpiące na boku czują się bardziej komfortowo na materacach z pianki z pamięcią kształtu, podczas gdy osoby śpiące na plecach otrzymują dobre wsparcie dzięki materacom hybrydowym. 

  1. Trwałość Materaca

Materace należy wymieniać co 7 do 8 lat, ponieważ z czasem martwe komórki skóry i płyny ustrojowe mają tendencję do gromadzenia się w podstawie łóżka, zapewniając idealną pożywkę dla rozwoju roztoczy i innych bakterii. Jeśli nie zmienisz materaca, możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu. Jednak Twój materac nie powinien wykazywać oznak zużycia przed tym okresem. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jak wytrzymały jest materac – nie chciałbyś, aby przedwcześnie ugiął się lub wgniótł