deshacerse colchón viejo

Jeśli cierpisz na ból pleców, być może nadszedł czas, aby kupić nowy materac. 

Niewłaściwy materac może powodować ból lub pogorszyć stan pleców, nie zapewniając odpowiedniego wsparcia. Aby złagodzić ból pleców, materac powinien sprzyjać wyrównaniu kręgosłupa i dobrej pozycji podczas snu, jednocześnie unikając nadwyrężenia mięśni. 

 

1. Przetestuj i śpij na materacu sam 

Komfort jest subiektywny i tylko Ty możesz określić, czy materac jest odpowiedni dla Ciebie. 

Ponieważ czynniki takie jak waga, typ ciała, wcześniejsze schorzenia i preferowana pozycja do spania różnią się w zależności od osoby, nie każdy materac jest odpowiedni dla wszystkich. 

Podczas testowania materaca poproś kogoś, aby sprawdził, czy Twoje plecy układają się w ładną, prostą poziomą linię, gdy leżysz na boku. 

Jeśli TAK i po 3-4 tygodniach (czas potrzebny na przystosowanie się do nowego materaca) zauważysz, że dolegliwości pleców się zmniejszyły, to znalazłeś najlepszy materac dla swoich pleców! 

Wielu sprzedawców oferuje 100-dniowy okres próbny, który pomoże Ci zdecydować, czy ich produkt odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom dotyczącym komfortu (lub zwrot pieniędzy). 

 

2. Rozważ zakup materaca o średniej twardości. 

To, jak twardy jest materac, decyduje o jakości wsparcia i komforcie, jakie może ci zapewnić. 

Powszechnie uważa się, że twardy materac jest najlepszy na ból pleców. Jednak zbyt twardy materac wywiera zbyt duży nacisk na ramiona i kręgi szyjne, ponieważ nie pozwala wystarczająco zatopić się w materacu. Z drugiej strony, zbyt miękki materac sprawia, że za bardzo się zapadasz, uniemożliwiając prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Jeśli śpisz na boku, jest to duży problem dla dolnej części pleców. 

 

Średnio twardy materac zapewnia najlepszą równowagę między podparciem a komfortem. 

Materac o średniej twardości znajduje się w idealnym miejscu pomiędzy odpowiednim podparciem a komfortem snu. Badanie opublikowane w American College of Physicians Journal Club wykazało, że średnio twardy materac zmniejsza ból w dolnej części pleców skuteczniej niż twardy materac. 

 

3. Wybierz materac z wielostrefowym wsparciem. 

Aby zapewnić zróżnicowane poziomy podparcia i komfortu potrzebne każdej części ciała, niektóre materace oferują podparcie wielostrefowe. 

  

Zapewnia to mocniejsze podparcie tam, gdzie jest to potrzebne (np. strefa lędźwiowa) i mniejszą twardość, aby umożliwić konturowanie obszarów o wyższym nacisku w obszarze ramion/górnej części pleców i bioder. Ta funkcja zapewnia dostosowane podejście do łagodzenia nacisku i napięcia tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, aby uzyskać idealne wsparcie w całym ciele.