errores comprar colchón

Materac jest ważną inwestycją ze względu na rolę, jaką odgrywa w codziennym życiu. Biorąc pod uwagę, że przeciętny człowiek spędza około jednej trzeciej swojego życia leżąc na materacu, poświęciłbyś dużo czasu i wysiłku, aby wybrać taki, który spełni Twoje potrzeby. Właściwy sen ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, ale nawet 4 na 10 dorosłych Australijczyków nie ma wystarczającej ilości dobrej jakości snu, a w przypadku niektórych osób winą za to może być zły materac. 

  

W końcu pojawią się znaki ostrzegawcze, że trzeba zmienić materac: 

 

1. Głośne sprężyny 

Czy słyszysz skrzypienie lub pisk metalu za każdym razem, gdy obracasz i obracasz materac? Może to być jeden z sygnałów do zmiany materaca. Zazwyczaj spotykane w tradycyjnych materacach, przyczyną odgłosów mogą być sprężyny śrubowe, które zaczynają się starzeć. 

 Oprócz zakłócania spokojnego snu, większym problemem związanym z tymi hałaśliwymi sprężynami jest to, że może to oznaczać, że materac się ugina, a plecy nie otrzymują odpowiedniego podparcia. W dłuższej perspektywie wpłynie to na zdrowie kręgosłupa. 

 

2. Pogorszenie alergii lub astmy 

Kichanie, gdy jesteś blisko łóżka lub budzenie się z łzawiącymi oczami i katarem może być silnym sygnałem do wymiany materaca. Z biegiem czasu materace mogą gromadzić pleśń i roztocza, które żyją na martwych komórkach skóry zrzucanych z ludzi i zwierząt domowych. 

Jeśli jesteś uczulony na którykolwiek z nich, spanie na materacu może pogorszyć objawy. Ponieważ alergeny te są mikroskopijne, nie można ich zobaczyć gołym okiem, więc jest to znak, który można łatwo przeoczyć. 

Inwestując w nowy materac, rozważ taki, który ma właściwości hipoalergiczne. 

 

3. Uginanie się materaca 

Uginanie jest jednym z najbardziej oczywistych sygnałów, że potrzebujesz nowego materaca. 

Może się to zdarzyć, gdy pianka zacznie tracić swój kształt. Z biegiem czasu włókna tworzące materac zaczną się ściskać i pozostawiać wgniecenia w miejscach, w których spałeś. W przypadku tradycyjnych materacy dzieje się tak, gdy pękają sprężyny śrubowe. 

Będziesz w stanie stwierdzić, czy materac się ugina, jeśli na środku jest zauważalne zagłębienie lub wgłębienie, często w dwóch lub trzech miejscach. Innym sposobem stwierdzenia, czy materac się ugina, jest wstanie i zauważenie, że materac nie wraca szybko do swojego normalnego, płaskiego wyglądu. 

  

Według ekspertów zajmujących się zdrowiem kręgosłupa, zwisające materace, które mają nawet 1,5-calowy spadek, mogą wiązać się ze zwiększonym bólem pleców. Im głębiej ugina się materac, tym bardziej niewygodne i bolesne będą plecy po przebudzeniu. 

 

4. Budzisz się z bólami ciała 

Sen to czas, w którym organizm może zregenerować się po stresach doświadczanych w ciągu dnia — niezależnie od tego, czy spędzałeś czas na siłowni, czy po prostu siedziałeś przy biurku. Dobry sen na dobrym materacu pomógłby Twojemu ciału się zrelaksować, a nie pogorszyć dolegliwości związane z bólami ciała.   

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego budzisz się z bólem w dolnej części pleców, szyi, bioder lub ramion, winowajcą może być zapadający się materac. Opadający materac jest zużyty i nie będzie już prawidłowo podtrzymywał ciała. 

Twój kręgosłup zostanie zmuszony do nienaturalnej krzywizny, co spowoduje nieuniknione bóle. Dlatego ważne jest, aby wybrać nowy materac, który zapewnia wsparcie i odciąża punkty nacisku ciała. 

 

5. Inne materace są wygodniejsze 

Możesz chcieć wymienić swój materac, jeśli zauważysz, że śpisz znacznie lepiej na innych materacach – czy to łóżko twojego przyjaciela, czy łóżko hotelowe. Badania wykazały, że znacznie trudniej jest spać w różnych i nieznanych środowiskach, ponieważ mózg stara się zachować czujność. 

Więc jeśli doświadczasz czegoś przeciwnego, może to być znak, aby kupić nowy materac, który pomoże ci lepiej spać. 

 

6. Twój materac ma 8 lat 

Chociaż żywotność materaca zależy od jakości materiału, producenta i użytkowania, średnia żywotność materaca wynosi około 7 do 10 lat. Od tego momentu przestaje zapewniać odpowiednie podparcie ciała, co prowadzi do bólu i ostatecznie do braku snu. 

Jeśli Twój materac ma zaledwie kilka lat, a już odczuwasz dyskomfort, zajrzyj do gwarancji producenta. Możesz uzyskać dobrą ofertę przy zakupie nowego materaca. 

A jeśli pamiętasz, że Twój materac dobiega końca, powinieneś rozważyć spanie na materacu w pudełku “Bed in a Box” i porównać swoje wrażenia. Większość osób znajduje materace w pudełku, które mają wiele atrakcyjnych zalet, w tym długie okresy gwarancyjne. 

 

7. Twój materac ma dziwny zapach  

Ten znak może nie być najprzyjemniejszy do zauważenia, ale twój materac może zacząć wydzielać dziwny zapach. Z biegiem czasu może to wystąpić w postaci pleśni i gromadzenia się grzybów. Te mikroskopijne organizmy mogą gromadzić się jeszcze szybciej, gdy mieszkasz na obszarze o wilgotnym klimacie. 

 

8. Twoje potrzeby związane ze snem uległy zmianie 

Nawet jeśli Twój materac jest nadal w idealnym stanie lub właśnie go kupiłeś, okoliczności w Twoim życiu mogą oznaczać, że potrzebujesz nowego materaca. 

Może się tak zdarzyć, jeśli przechodzisz ciążę, przybierasz na wadze, chudniesz lub masz nowego partnera do spania. Jeśli odkryjesz, że masz pewien stan zdrowia kręgosłupa, może to również spowodować, że będziesz potrzebować nowego materaca. Dlatego też gwarancja i okresy próbne materacy powinny być kluczowym czynnikiem przy zakupie materaca.